Wymiana oleju i filtra w silniku

Każdy z nas doskonale wie, że o samochód trzeba dbać. Regularne przeglądy, naprawy drobnych usterek, uzupełnianie płynów itp. są w stanie zabezpieczyć nas przed poważną awarią. Dlatego warto dokładnie wiedzieć, kiedy należy wymienić filtr oleju i sam olej.

Rola oleju samochodowego

Dlaczego jednak jest to w zasadzie tak istotne? Otóż olej przede wszystkim zabezpiecza sprawną pracę silnika – zapobiega tarciom, ochładza poszczególne elementy oraz usuwa zanieczyszczenia. Koszt wymiany oleju i regularnych przeglądów waha się gdzieś w okolicach stu złotych. Natomiast wymiana silnika to koszt nawet 40 tysięcy złotych. Często nawet jak zepsuje się silnik, to już nie ma sensu go naprawiać, gdyż koszty są za duże w stosunku do wartości auta. Słowem trzeba wiedzieć, kiedy za późno na wymianę filtra oleju czy oleju, żeby nie dopuścić do tego momentu.

Kiedy wymienić olej samochodowy?

Generalnie jednak, zanim jeszcze dojdziemy do tego, jak częsta wymiana filtra oleju jest potrzebna, warto powiedzieć, jak często należy wymieniać sam olej. Otóż to zależy. Coraz częściej używa się tutaj oleju typu Longlife, u którego producenci deklarują, że właściwie można go zmienić dopiero w okolicach 50 tysięcy kilometrów przebiegu. Mechanicy jednak się z tym nie zgadzają i twardo mówią, że maksymalnie takie oleje wymieniamy co 30 tysięcy kilometrów, ale tak naprawdę powinniśmy standardowo co 15 tysięcy.

No właśnie bowiem zwykłe silniki powinniśmy przejrzeć i napełnić na nowo smarami i olejami tak co 10 do 15 tysięcy kilometrów przebiegu. A co zrobić z samochodem, który nawet tyle nie przejeżdża w ciągu roku? Otóż wówczas wymieniamy olej raz na rok.

Wymiana filtra oleju

Teraz jednak należy podkreślić, że wymieniamy nie tylko sam olej, lecz jeszcze jego filtr. Czym jest filtr oleju? Na początek odpowiedzmy na pytanie, co robi taki filtr. Otóż , jak sama nazwa wskazuje, filtruje on nieczystości, dbając o to, aby żadne brudne cząstki nie krążyły naokoło silnika i nie uszkadzały go.

Generalnie trzeba być świadomym, że taki filtr też się zużywa. Wraz z upływem czasu pokrywa go coraz to więcej brudu aż w końcu wymiany oleju itp. nic nam nie dadzą, bo filtr straci swoje funkcje.

Teraz jednak pytanie, kiedy należy wymienić filtr oleju? Otóż wymieniamy go wraz z olejem, a pod kątem częstości obowiązują dokładnie te same zasady co powyżej. Czy jest jakiś moment, w którym jest za późno na wymianę filtra oleju? Generalnie jeśli przestanie on funkcjonować, szybko zacznie nam się psuć silnik. Niemniej jednak nawet wtedy powinno się wymienić filtr. Standardowo wymieniamy filtr do oleju minimum raz na rok. Dobre filtry oleju można kupić na stronie sklepu GoRabbit.

Rodzaj oleju i filtra do oleju

Pytanie teraz pozostaje takie, jaki olej i jaki filtr wymieniamy? Otóż powinno się zawsze używać tego samego oleju oraz filtra – specyfika ich podana jest na silniku. Oznacza to, że jeśli wcześniej był pierwotnie olej o jakiejś lepkości i jakości, to nie zmieniamy tego. Możemy co najwyżej zmienić producenta, nie jednak parametry. Dlatego też warto wozić ze sobą na wszelki wypadek butelkę oleju wlanego poprzednim razem. Odnośnie zaś filtru – tu też nie możemy pozwolić sobie na żadne ekstrawagancje. Co producent silnika nam podał, tego powinniśmy się trzymać.

Na sam koniec warto jeszcze raz podkreślić to, jak ważna jest odpowiednio częsta wymiana oleju i filtra. Ponadto warto jeszcze dodać, że wymiana oleju i filtra wcale nie jest tak banalnie prosta. Jeśli zatem chcemy zrobić to sami, to warto jednak wcześniej popatrzeć, jak robią to profesjonalni mechanicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *