Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?

Kupujesz samochód z drugiej ręki? A czy wiesz, co dzieje się w takiej sytuacji z jego polisą OC? Sprawdź, jak wyglądają kwestie ubezpieczeniowe przy sprzedaży auto i na co powinieneś zwrócić uwagę, by uniknąć późniejszych trudności!

Sprzedaż samochodu z OC – co mówi prawo?

Jak wyglądają kwestie prawne dotyczące ubezpieczenia sprzedawanego samochodu? Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jest tutaj jednoznaczna: dotychczasowy właściciel pojazdu ma obowiązek przekazać Ci wszystkie dokumenty auta, w tym również aktualną polisę OC. Podpisując umowę kupna-sprzedaży pojazdu, przyjmujesz na siebie bowiem wszystkie obowiązki i prawa, które go dotyczą – w tym również prawo własności polisy ubezpieczeniowej, która obejmuje ochroną właśnie kupiony samochód.

Jakie możliwości ma kupujący auto?

Po zakupie używanego auta, możesz rozwiązać kwestię jego ubezpieczenia OC na dwa sposoby:

– zachować obecną polisę – zgodnie z prawem stajesz się jej właścicielem wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu. To, do kiedy trwa ochrona ubezpieczeniowa łatwo sprawdzisz, korzystając z ogólnodostępnej wyszukiwarki UFG;

– wypowiedzieć ją i wykupić OC u innego ubezpieczyciela – masz też prawo nie skorzystać z ubezpieczenia, które wykupił poprzedni właściciel samochodu, i wykupić własne OC. Wystarczy tylko wypowiedzieć umowę u obecnego ubezpieczyciela – osobiście lub listownie.

Pamiętaj o jednym: jeśli poprzedni właściciel nie wykorzystał swojej polisy do końca okresu jej trwania, a Ty ją wypowiesz po zakupie pojazdu, umożliwisz mu odebranie zwrotu niewykorzystanej składki od ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na nie liczyć.

Zachowanie polisy zbywcy – na co powinieneś uważać?

Zdecydowałeś się na zachowanie polisy poprzedniego właściciela samochodu? Zacznij od sprawdzenia, czy płatność została przez niego uiszczona w całości czy też rozłożona na raty. Jeśli masz do czynienia z tą drugą możliwością, obowiązek zapłaty kolejnej raty spoczywa już na Tobie. Co więcej, to rozwiązanie może nie być tak korzystne dla Ciebie. Dlaczego? Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeliczyć na nowo składkę OC, jako że zmienił się właściciel auta – w efekcie jej wysokość może się zmienić i to zarówno na Twoją korzyść, jak i niekorzyść.

Powinieneś również pilnować terminu upływu ubezpieczenia, ponieważ polisy przejęte od poprzedniego właściciela pojazdu nie ulegają automatycznemu przedłużeniu. Po zakończeniu umowy zostaniesz więc bez ubezpieczenia OC, a każdy dzień bez niego może Cię słono kosztować. UFG nakłada bowiem wysokie kary za nieposiadanie ważnego OC. Wystarczy tylko 3-dniowa przerwa w ubezpieczeniu, byś zapłacił grzywnę równą nawet 900 zł. Zdecydowanie warto o tym pamiętać!

1 thought on “Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?”

  1. Cieszę się, że tu trafiłam 🙂 Praktyczne informacje to chyba najcenniejsze 🙂 Obecnie szukam sposobu na skuteczne zdobycie klientów do sklepu internetowego. Jestem zdana na swoją kreatywność, bo niestety nie mam budżetu na płatne reklamy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *