Złomowanie czy sprzedaż auta?

Jeżeli czujesz, że Twój samochód najlepsze lata ma już za sobą, lub zastanawiasz się co zrobić z uszkodzonym w wyniku wypadku autem, najlepszą i najbardziej legalną metodą wycofania go z ruchu jest złomowanie. Warto również wspomnieć, że ominięcie tej procedury jest zagrożone karami finansowymi i szeregiem innych nieprzyjemnych dla kierowcy konsekwencji. Drugą sprawdzoną metodą na pozbycie się niechcianego samochodu jest jego sprzedaż. Która opcja jest lepsza? Zapraszamy do lektury.

Pozbądź się problemu – złomowanie

Stary samochód może być naprawdę kłopotliwą i problematyczną kwestią. Niektórzy twierdzą, że sprawia nawet więcej kłopotów niż zakup nowego pojazdu. W przypadku sprzedaży sprawnego auta nie ma trudność, aby znalazł się kupiec, który zarejestruje go na siebie i wykupi ubezpieczenie, zapewniając nam spokojny sen. Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja, w której wartość samochodu liczona jest w kilogramach złomu.

Należy również pamiętać, że samochody kupione za niską cenę, trafiając na nielegalne złomowisko, mogą służyć jako element popełnienia przestępstwa – np kradzieży paliwa. Ryzyko obejmuje również dodatkowe procedury jak na przykład nieprzerejestrowanie auta. W przypadku kolizji cała wina i kłopoty spadną wtedy na nas. Z tego względu warto pilnować wszystkich formalności i działać zgodnie z prawem. Potencjalny zysk może nie był opłacalny w perspektywie zapłaty mandatu lub innych konsekwencji prawnych.

Sprzedaż auta

Drugą legalną metodą na pozbycie się starego auta jest jego sprzedaż. W tym wypadku należy jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad i zachowaniu zimnej krwi. Cena w porównaniu do złomowania może być kusząca, ale zastanów się, czy kupiec będzie dalej eksploatował niechciany przez Ciebie pojazd? Oczywiście część osób może wyjść z założenia, że wraz z momentem przekazania dokumentów i odbioru gotówki nie jest ich sprawa, ale jeżeli auto trafi w następnej kolejności na nielegalne złomowisko, może spowodować problemy.

Praktyki odbywające się w takich miejscach jak na przykład spalanie niechcianych części, wylewanie do gleby olejów i płynów mogą powodować degradację środowiska. Oprócz tego spowodować konsekwencje dla sprzedającego pojazd. W takim miejscu nie możesz liczyć na wyrejestrowanie samochodu, co w efekcie może prowadzić do kary za brak OC. Z tego względu pamiętaj, że w momencie sprzedaży auta, zgłoś transakcję do Urzędu Komunikacji i Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *