Transport ponadgabarytowy? Wymagana konwencja CMR!

Transport ponadgabarytowy — czym jest konwencja CMR?


Na początku już warto wyjaśnić, czym jest ta tajemnicza konwencja CMR. Jest to skrót od Konwencji o Umowie Międzynarodowej Przewozu Drogowego Towarów. Jeżeli jesteś osobą, która zakłada swoją działalność w branży logistycznej, musisz koniecznie wiedzieć, co jest zawarte w niej i jakich dziedzin transportu dotyczy.


Konwencja CMR dotycząca regulacji przewozu towarów, w tym również transportu ponadgabarytowego. Została podpisana w Genewie w 1956 roku. To jedna z podstawowych regulacji dotycząca zasad obowiązujących w logistyce w relacjach międzynarodowych. Jest stosowana tylko wtedy, gdy miejsce nadania, a miejsce docelowe znajdują się w różnych krajach, a co najmniej jedna z nich uznała konwencję.


Jeżeli jesteś właścicielem firmy logistycznej, to powinieneś pamiętać, że przewoźnik odpowiada za decyzje swoich pracowników, jak i jest również współodpowiedzialny za transport ponadgabarytowy w takim samym stopniu, jak on.


Transport ponadgabarytowy – list przewozowy


Najważniejszym elementem konwencji CRM jest list przewozowy. Jest wydawany w trzech egzemplarzach. Każdy z nich ma taką samą moc prawną. W jego skład wchodzi wiele niezbędnych danych dotyczących przewozu towarów. List przewozowy powinien zawierać pieczęć nadawcy, jak i przewoźnika.

Transport ponadgabarytowy — przepisy, zezwolenia, sprawozdania, pilotaż, ubezpieczenie i wiele innych…


Towary ponadgabarytowe i ciężkie mogą wymagać specjalnych zezwoleń. Tym wszystkim może zająć się za Ciebie firma spedycyjna. Takie firmy powinny zapewnić także ubezpieczenie Twojego ładunku i przygotować sprawozdania techniczne, np. zrobić badania trasy przewozu. Lepsze firmy przewozowe, takie jak SPT! Już dziś zaufaj profesjonalistom!

Dowiedz się więcej o transporcie ponadgabarytowym na: https://spt24.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *