Jak zabezpieczyć ładunek w czasie transportu przed przesuwaniem się?

Profesjonalne zabezpieczenie ładunku w czasie pakowania samochodów ciężarowych i innych środków transportu jest obowiązkiem przewoźnika. Należy wiedzieć, jakie elementy można zastosować, aby ładunek nie przesuwał się w trakcie przewozu. Takim elementem mogą być maty lub taśmy antypoślizgowe.

Czym są taśmy i maty antypoślizgowe?

Zarówno taśmy, jak i maty antypoślizgowe, znajdują zastosowanie w zapobieganiu przesuwaniu się i uszkadzaniu towarów nie tylko przy transporcie, ale również przy ich magazynowaniu. Mogą być one wykonane z  gumy, płótna, specjalnej pianki lub sztucznej waty. Ich dystrybutor, firma pro-trans.pl, zwraca uwagę na to, że te same taśmy antypoślizgowe mogą być wykorzystywane w roli przekładek między samymi towarami lub towarami a podłogą, na której są umieszczone, np. w środkach transportu.

Gdzie stosowane są takie elementy zabezpieczające?

Maty i taśmy antypoślizgowe stosowane są w transporcie – lądowym, morskim, a nawet lotniczym. Wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć ładunek przed niekontrolowanym przesuwaniem się po podłodze czy względem siebie, elementy zabezpieczające jak taśmy i maty antypoślizgowe jak najbardziej znajdą swoje zastosowanie. Maty antypoślizgowe poprzez zwiększenie siły tarcia zapobiegają przesuwaniu się i uszkadzaniu towarów podczas transportu lub magazynowania. Mają zastosowanie również jako przekładki między samymi towarami lub towarami a podłogą środka transportu. Mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie lądowym, morskim jak i lotniczym. 

Typy elementów antypoślizgowych

Przy zabezpieczaniu ładunków stosowane są różnego rodzaju elementy. Mogą to być maty antypoślizgowe – piankowe, gumowe lub taśmy antypoślizgowe. Wspominane taśmy mogą być wykonane z różnych tworzyw. Taśmy płócienne, nazywane również bawełnianymi, są wykonane z siatki bawełnianej nasączonej klejem o bardzo niskiej zawartości formaldehydu. Maty gumowe wykonane są z mieszanki gumowej o bardzo dużym współczynniku tarcia, zaś maty piankowe – z autorskiego rodzaju pianki, która umożliwia zmywanie ewentualnych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *