Ubezpieczenie pojazdu w leasingu we własnym zakresie – poradnik

Bez dwóch zdań. Najpopularniejszym segmentem leasingu zarówno dla doświadczonych, jak i świeżo upieczonych firm jest finansowanie auta osobowego. Taki i wiele innych pojazdów trzeba także ubezpieczyć. Czy polisa OC i AC proponowana przez firmy leasingowe zawsze będzie dla nas złym wyborem? Zapraszamy do krótkiego poradnika.

Te informacje mogą się okazać niezbędne przy ubezpieczaniu leasingowanego auta

Ubezpieczenie OC jest polisą, którą musi zapłacić każdy kierowca. Niezależnie od tego, czy auto kupimy prywatnie, czy środki na pojazd zostaną dostarczone przez firmę zajmującą się leasingiem. Obowiązkowa polisa OC dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i busów, ciężarówek i między innymi ciągników siodłowych. Niezwykle atrakcyjne finansowanie na ten ostatni segment pojazdów możemy otrzymać, wchodząc na stronę internetową https://klf24.pl/finansowanie/leasing-ciagnikow-siodlowych-i-naczep. Wartym uwagi faktem są także wymagania renomowanych leasingodawców. Mogą oni żądać od leasingobiorcy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC oraz NNW bez względu na to, czy interesujący nas pojazd jest nowy, czy używany. Oznacza to, że jako nabywca nowego samochodu nie dostaniemy okazji do zaoszczędzenie gotówki na dodatkowych polisach.

Co jeszcze warto wiedzieć o podstawach ubezpieczenia pojazdów leasingowych? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że większość firm ma podpisane kontrakty z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dla leasingobiorcy oznacza to nic innego jak obowiązek ubezpieczenia pojazdu we wskazanej przez wierzyciela instytucji. Umowa pomiędzy podmiotami może przynieść nam jednak atrakcyjną cenę lub warunki ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na własną rękę. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa?

Odpowiedź brzmi – tak. Warto jednak pamiętać, że na takie rozwiązanie decydują się jedynie nieliczni leasingodawcy. Wówczas obowiązek wybrania towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wartości polisy OC i AC spoczywa na barkach leasingobiorcy. W większości przypadków wierzyciel będzie chciał mieć pełną kontrolę nad procesem ubezpieczania jego pojazdu. Firma leasingowa może od nas zażądać pisemnej oferty wybranego przez nas pakietu, a do jego opłacenia możemy przejść w momencie jej zaakceptowania.

Aby móc ubezpieczyć pojazd na własną rękę, musimy jeszcze przed podpisaniem umowy zweryfikować, czy wybrana przez nas firma leasingowa posiada kontrakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli taki dokument został podpisany, szanse na samodzielne wybranie polisy OC maleją niemalże do zera. W momencie, kiedy jesteśmy pewni, że leasingodawca nie narzuca nam żadnego pakietu ubezpieczeniowego, możemy przejść do rozmów, którym głównym celem jest otrzymanie pisemnej zgody na wybranie dowolnego OC i AC.

Sprawdźmy, czy narzucone przez leasingodawcę polisy będą dla nas atrakcyjne

Odgórnie narzucony obowiązek podpisania umowy z wybranym przez leasingodawcę towarzystwem nie zawsze będzie minusem tego typu umowy. W większości przypadków firmy leasingowe grają fair i oferują nam polisy OC i AC na niezwykle atrakcyjnych warunkach. Warto pamiętać, że na uczciwej ofercie powinno zależeć zarówno jednej, jak i drugiej stronie, a kontrakty z towarzystwami ubezpieczeniowymi są dobrym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych lub młodocianych kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *