Mała dawka wiedzy jak dobierać opony

Kiedy trzeba wymienić opony? Spodziewalibyśmy się, że opony przejadą, co najmniej 60 000 kilometrów, ale żywotność opon zależy od wielu czynników. Oto kilka ogólnych wskazówek.

Wśród głównych czynników decydujących są: jakość opony, bez względu na to, czy jest to opona letnia o wysokich osiągach, czy opona całoroczna; rodzaj samochodu, w którym jest montowana, oraz sposób, w jaki samochód jest prowadzony. Wydajna guma może przyczepiać się jak pijawka na suchej nawierzchni, ale zwykle zużywa się szybciej niż opony o mniejszym oporze toczenia. Jeśli prowadzisz swój samochód tak, jakbyś go właśnie ukradł, spowoduje to szybsze zużycie bieżnika.

Prowadzenie samochodu, którego koła nie są ustawione w linii, skraca żywotność opony, podobnie jak jazda przez dłuższy czas na oponach poniżej zalecanego ciśnienia. Jeśli konserwacja samochodu rzadko obejmuje obrót opon, może to również przyspieszyć zużycie, szczególnie w przypadku opon przednich w pojeździe z napędem na przednie koła. Niosą one nie tylko większość ciężaru pojazdu, ale także przenoszą większość ładunku podczas hamowania, pokonywania zakrętów jak i energię potrzebną do ruszenia samochodem.

Chociaż oczekujemy, co najmniej 60 000 kilometrów od nowych opon oryginalnego wyposażenia i wysokiej jakości opon zastępczych, rzeczywistość może być zupełnie inna. Właściciele niektórych modeli skarżyli się nam na przykład, że musieli wymienić wszystkie cztery nowe opony na około 30 000 kilometrów. Słyszalne również skargi od osób, które kupiły opony na drugi montaż, które miały przetrwać nawet 60 000 kilometrów lub więcej, ale były dobre tylko do 30 000 kilometrów. Innymi słowy, nie ma obietnic.


Kilka dodatkowych wskazówek: nie musisz kupować najdroższych, ale też nie kupuj automatycznie najtańszych. Opony są jedyną częścią twojego pojazdu, która dotyka ziemi, więc upewnij się, że poradziły sobie z zadaniem. Wybierz opony, które mają wysokie zużycie bieżnika i przyczepność. Pamiętaj, że opony o wysokich indeksie prędkości mogą nie wytrzymać długo. W przypadku większości samochodów zrównoważone połączenie przyczepności na mokrej nawierzchni, komfortu jazdy, niskiego poziomu hałasu i wysokiej oceny bieżnika będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem.


Jeśli nie jesteś pewien, co do swoich opon, zawsze warto wybrać się do warsztatu. Auto serwis zawsze będzie pomocny, gdyż wiedza mechaników poparta będzie wieloletnim doświadczeniem. Dzisiaj w wielu przypadkach pomaga diagnostyka komputerowa, lecz jeśli chodzi o opony fachowe oko jest niezastąpione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *