Jak bezpiecznie przewozić żywność?

Transport żywności zawsze powinien odbywać się na podstawie regulacji prawnych, które określają sposób bezpiecznego i higienicznego przewożenia. Dotyczy to zwłaszcza żywności, która bez zachowania niskiej temperatury nie mogłaby być transportowana na miejsce docelowe, np. mięsa i nabiał. Wówczas niezbędne jest posiadanie samochodów dostawczych wyposażonych w chłodnie i zamrażarki.

Regulacje prawne, które określają przewoź żywności

Polskie i unijne regulacje prawne określają dokładnie, w jakich warunkach i z zachowaniem jakich standardów powinno się przewozić określone grupy produktów spożywczych. Transport produktów spożywczych normuje Ustawa z dnia 25 sierpnia 2016 roku mówiąca o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia. Kolejnym, istotnym dokumentem jest podpisana w Polsce w 1984 roku umowa ATP, która wskazuje maksymalne temperatury podczas transportu artykułów żywnościowych oraz warunki, jakie powinien spełniać samochód do transportu żywności. Transport kontroluje ponadto Powiatowy Inspektorat Sanitarny, który zaświadcza, że produkty można transportować.

Transport w branży spożywczej

Przewóz mięs oraz innych produktów, które wymagają utrzymania niskiej temperatury powinien posiadać wyposażone samochody w specjalne chłodnie. Dzięki nim kierowcy są w stanie na bieżąco kontrolować temperaturę, co ma znaczenie dla zachowania jakości towaru i jego odpowiednich norm. Zachowanie odpowiedniej temperatury w trakcie transportu ma znaczenie dla takich produktów spożywczych jak:

 • owoce i warzywa,
 • mrożonki,
 • ryby,
 • mięsa,
 • nabiał,
 • inne artykuły spożywcze.

Oprócz temperatury istotne znaczenie ma również wilgotność, która wpływa na bezpieczeństwo żywności w trakcie przewożenia. Specjaliści wskazują, że powinna ona wynosić między 90 a 95%. Jeśli jest zbyt niska to np. owoce i warzywa mogą zwiędnąć, a w przypadku zbyt wysokiej – zaczynają kiełkować i pleśnieć.

Bezpieczny transport żywności wymaga ponadto właściwego układania jej w opakowaniach typu drewniane lub plastikowe skrzynki oraz palety. Są one umieszczane wewnątrz samochodów z chłodniami. W taki sposób przewozi się np. ryby, mięso i mrożonki – zarówno w luzie, jak i w opakowaniach.

Przewożenie płynnych produktów wymagających chłodni

Osobną kategorię żywności, która w trakcie przewożenia wymaga chłodni, stanowią płynne artykuły spożywcze, takie jak:

 • mleko,
 • czekolady,
 • oleje,
 • soki,
 • napoje,
 • płynny cukier, itp.

Do przewożenia tego typu produktów służą cysterny, posiadające układy umożliwiające sprawne i dokładne mycie, co ma znaczenie w zakresie higieny i bezpieczeństwa. Zbiorniki te są najczęściej wykonane ze stali kwasoodpornej. Regulacje prawne wskazują, że muszą być właściwie oznaczone – w taki sposób, by nie było problemu ze wskazaniem, co znajduje się wewnątrz. Ponadto konieczne jest posiadanie oznaczenia, że są używane tylko do transportu żywności. Przed załadowaniem nowego towaru przewoźnik zawsze pilnuje czy usunięto pozostałości wcześniejszych produktów spożywczych, co ma znaczenie dla zachowania właściwej higieny. Konieczne jest też usuwanie na bieżąco szkód i sprawdzanie temperatury panującej wewnątrz.

Wybór samochodu z chłodnią

W celu bezpiecznego przewożenia żywności warto zaopatrzyć swoją firmę w dobry samochód. Może to być np. samochód dostawczy przebudowany na chłodnie i mroźnie, posiadający różne przestrzenie ładunkowe. Tego typu samochody można kupić w renomowanych firmach w dużych miastach (np. szukając właściwej oferty w sieci pod frazą: auto chłodnie Łódź).

Klienci mają do wyboru używane samochodu dostawcze dostosowane do przewożenia materiałów wymagających chłodnia i mrożenia. W ofercie dostępne są modele od producentów światowej klasy motoryzacyjnej, takie jak: Fiat, Ford i Peugeot. Dodatkowo do zabudowy chłodniczej montowane są agregaty wiodących producentów, takich jak: Carrier, Hwasung, Zanotti, Thermo King itp.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Romeo S.C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *