Zakup auta: nowy czy używany samochód?

Planujesz zakup samochodu, jesteś już nawet pewien, jaki model cię interesuje i… nie wiesz, na co się zdecydować: auto nowe czy używane? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Co przeważa? Sprawdzamy.

Używany samochód – zalety i wady

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych samochodów, najczęściej z bardzo praktycznego powodu – ograniczonych finansów. Może to być jednak też świadomy wybór, wynikający z konkretnych przesłanek. Jakich?

Używane auto to doskonałe rozwiązanie dla początkujących kierowców, dla których przejeżdżanie po krawężniku i otarcia to chleb powszechni. Pojazdu z drugiej ręki trochę mniej szkoda, a i nie traci przez to aż tak na wartości.

Drugim argumentem, przemawiającym za tym rozwiązaniem, są niższe koszty ubezpieczenia, zarówno OC, jak i AC. To nadal cię nie przekonuje? W takim razie może kluczową zaletą samochodu z rynku wtórnego jest to, że możesz dostać znacznie lepiej wyposażone auta, w tej samej cenie, co pojazd prosto z salonu?

Tylko niestety, ma to również swoje wady. Nigdy nie masz pewności, jak samochód był eksploatowany, ponieważ nie zawsze będzie to widoczne nawet na przeglądzie. Niektóre usterki mogą ujawniać się dopiero podczas dłuższych tras. Większa awaryjność, częstsze naprawy i wizyty u mechanika to niestety dość prawdopodobne ryzyko, podczas zakupu pojazdów z drugiej ręki. Można jednak częściowo temu zapobiec. Jak? Na co uważać przy zakupie używanego auta doradza publikacja na MaxMag.pl, dokładne oględziny samochodu oraz wizyta na stacji diagnostycznej to podstawa.

Nowy samochód – zalety i wady

Zalet zakupu nowego samochodu chyba nie trzeba wymieniać. Na początku możesz zapomnieć o naprawach, a nawet i o corocznym przeglądzie technicznym przez pierwsze lata. Możesz brać udział w „projektowaniu” pojazdu, a dokładniej, jego wyposażenia. Sam wybierasz, jakie systemy chcesz w nim mieć, czy wolisz postawić na rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, czy może niebanalny design. Decydujesz także o jego kolorze.

Tylko… to wszystko kosztuje, i tu niestety zaczynają się wady samochodu prosto z salonu. W tej cenie, w jakiej możesz dostać pojazd używany z bogatym wyposażeniem, w salonie dostępne są auta „gołe”, jedynie z podstawowym wyposażeniem. Za każde następne udogodnienie trzeba dopłacić, a cena rośnie i rośnie. I tak samo szybko spada, już po pierwsze przejażdżce. Dlaczego? Ponieważ nowe auta szybko tracą na wartości.

Choć naprawy zdarzają się rzadziej, to jak już pojawia się konieczność ich wykonania, będą one nawet dwa razy droższe. Również za OC i AC zapłacisz więcej.

W praktyce, kupując auto prosto z salonu, częściowo płacisz po prostu za prestiż.

Nowy czy używany samochód – co wybrać?

W takim razie – co wybrać? My na to pytanie nie odpowiemy, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od ciebie, twoich potrzeb, wymagań i budżetu (bo to zwykle finanse weryfikują motoryzacyjne marzenia).

Rozwiązaniem często doradzanym przez ekspertów, jest zakup używanego, lecz 2-, 3-letniego samochodu. Nadal jest prawie jak nowy, ale „zaliczył” już pierwsze spadki wartości, dlatego w korzystnej cenie można znaleźć pojazd z atrakcyjnym wyposażeniem. Takie auto jest też pewniejsze pod kątem ewentualnych usterek, aczkolwiek należy dokładnie sprawdzić, czy jest bezwypadkowe. Dobrze jest też wcześniej przeprowadzić małe dochodzenie i dowiedzieć się, jakie są często występujące problemy w przypadku konkretnego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *