Bezpieczeństwo na drodze czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówek samochodowych

Projektanci prześcigają się w coraz bardziej nietuzinkowych rozwiązaniach dotyczących oświetlenia auta. Nowoczesne technologie i atrakcyjny wygląd żarówek może kusić, ale podczas podejmowania decyzji zakupowych powinniśmy skupić się głównie na bezpieczeństwie.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze żarówek samochodowych?

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, to wybór między żarówkami samochodowymi halogenowymi, ksenonowymi i led. Każda ma swoje zalety i wady. Dwa ostatnie rodzaje charakteryzują się wydłużoną żywotnością. Wcale nie oznacza to jednak, że decydując się na tańsze rozwiązania halogenowe, będziemy musieli wymieniać żarówkę co chwilę. Przykładem zaawansowanego produktu o bardzo atrakcyjnych parametrach, jest np. PHILIPS H4 WhiteVision 12V 60/55W. Ten wariant to dowód na to, że nie tylko żarówki ksenonowe i led są w stanie generować jasne, białe światło.

Niezależnie od tego, na który typ oświetlenie się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Barwa światła

Większość nowoczesnych żarówek halogenowych oraz praktycznie wszystkie ksenonowe i led, generują światło białe. Jeśli decydujemy się na tańsze halogeny, poszukujmy produktów, w których nacisk położono na dopieszczenie tego parametru. Wybierając droższe warianty – lampy samochodowe ksenonowe i ledy – możemy być pewni, że światło będzie zbliżone do tego naturalnego. W efekcie nasze auto nie będzie oślepiać nadjeżdżających samochodów. Tutaj warto wspomnieć, że barwa światła przekłada się bezpośrednio na komfort kierowcy. Reflektory starszej generacji wytwarzają bardziej żółtawe światło, które męczy oczy. Producenci często podają również parametr zwany temperaturą barwową. W przypadku żarówek halogenowych zazwyczaj temperatura osiąga 4200K, natomiast dla lamp samochodowych ksenonowych parametr ten przeważnie wynosi ok. 5000K

  • Żywotność

Zależy ona nie tylko od rodzaju oświetlenia. Niezależnie od tego, czy wybieramy żarówki samochodowe halogenowe, ksenonowe, czy żarówki samochodowe ledowe, skłaniajmy się ku oryginalnym rozwiązaniom, pochodzącym od rzetelnych producentów. W każdej z tych grup można znaleźć warianty o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych w swojej kategorii. Są to przykładowo modele:

  • Ksenon D1S PHILIPS X-tremeVision GEN 2 35W 85V
  • Ksenon D1S NARVA 35W 85V
  • PHILIPS H7 WhiteVision ULTRA 12V 55W
  • OSRAM H7 NIGHT BREAKER LASER +150%
  • LED H7 PHILIPS 12V X-treme Ultinon GEN.2 +250% 5800KLED HIR2 PHILIPS 12V X-treme Ultinon +200% 5800K

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto mieć się na baczności i nie dać się nabrać na niektóre zabiegi nierzetelnych producentów, takie jak np. nadanie światła niebieskiej barwy przez użycie niebieskiego szkła. Jeśli chodzi o żywotność i natężenie światła, tutaj na wybór wpływ ma głównie budżet, którym dysponujemy. Jeśli możemy na lampy samochodowe wydać więcej, warto rozważyć zakup żarówek samochodowych ksenonowych lub ledowych. Jeśli jednak dysponujemy ograniczonym budżetem, dobrze będzie sprawdzić nowoczesne propozycje halogenów od takich producentów jak Philips czy Narva.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *